top of page
Obrázek6.jpg

SMRTÍCÍ KONTAMINACE ŘEKY A OTRAVA DESÍTEK TUN RYB V BEČVĚ

Smrtící kontaminace řeky a otrava desítek tun ryb v Bečvě: Welcome

Od 20. září se řeší jedna z největších ekologických katastrof na Moravě za posledních deset let, kterou je havárie v řece Bečvě. Otrávení desítek tun ryb prudkými jedy potvrdily výsledky rozborů vzorků vody. Na místě tuto tragédii vyšetřovali kriminalisté ze Zlínského kraje, ale viníka zatím nenašli, i přestože již padlo hodně obvinění.


K havárii zřejmě došlo noc před otravou řeky v části chemičky, kde se vyrábí fenol. Při ohřívání směsi potřebné k výrobě louhu obsluha v Deze usnula, směs začala v reaktoru vřít a otevřeným vrchním poklopem reaktoru vystřikovat ven. Alarm, který by měl na událost normálně upozornit, je prý dlouhodobě mimo provoz. Ve velkém množství se směs dostala až za obrubník havarijní jímky přímo na silnici, odkud ji ráno spláchla ranní směna chemičky do dešťové kanalizace, čímž se dostala do vodního toku.

Fenoly, které se podle vyšetřovatelů dostaly z chemičky do kanalizace, se mohly sloučit s kyselinou dusitou za následného vzniku prudce jedovatých kyanidů, které se z kanalizace dostaly do řeky. Tyto jedy na vzduchu vlivem vlhkosti a oxidu uhličitého uvolňují velmi jedovatý kyanovodík. Příčinou uhynutí ryb jsou tedy velmi jedovaté látky, které rychle pronikají do buněk a blokují buněčné dýchání. Například u kyanovodíku, který je vysoce toxický, smrt přichází již během několika minut.


Postihnut byl úsek Bečvy gigantických rozměrů od Valašského Meziříčí až po Přerov, což je více než třiceti osmi kilometrový úsek vodního toku. Škody jdou celkově do desítek miliónů korun. Samotná likvidace uhynulých ryb v kafilerii, kam rybáři odvezli přes 40 tun mrtvých ryb, stála zhruba 470 tisíc korun. Podle rybářů byl z vody cítit chlorový zápach, který odpovídá vůni fenolu. Početně nejvíce uhynulých ryb bylo mezi Lhotkou a Choryní, kde koncentrace toxické látky překročily dvojnásobek a v Přerově až čtyřnásobek.


Aby se do Bečvy, která byla dříve plná ryb, mohl vrátit život, musí se nejprve pro budoucí ryby do úseku vrátit přirozená potrava a zajistit bezpečí od všech toxických látek. Dle ichtyologických průzkumů řeky Bečvy v roce 2016, 2018 a loňském roce se v tomto vodním toku vyskytovaly chráněné druhy ryb, které tímto mohly být ohroženy. Mezi ně patří ouklej pruhovaná nebo hrouzek Kesslerův. Zatím není potvrzen žádný úhyn dalšího říčního druhu, ale bude se to ještě zkoumat.

Autor: Viktorie Janebová

Smrtící kontaminace řeky a otrava desítek tun ryb v Bečvě: About
bottom of page