top of page
tnc_16935516.jpg

ZPRÁVY

Snažíme se Vás informovat co nejlépe.

Zprávy: Welcome

AMAZONSKÝ PRALES SE ZMENŠIL ZA JEDEN ROK O ROZLOHU STŘEDOČESKÉHO KRAJE

Za posledních 12 let odlesnění amazonského deštného pralesa dosáhlo svého maxima. Tento rok destrukce pralesa zasáhla plochu o 11 088 kilometrech čtverečních, což se také rovná ploše Středočeského kraje. Vědci usuzují, že destrukce pralese se za poslední roky výrazně zrychlila, v době kdy se Jair Bolosonaro ujal funkce prezidenta v Brazílii. V roce 2018, kdy Jair Bolosonaro nebyl prezidentem Brazílie, amazonský prales ztratil 7 536 kilometrů čtverečních. Bohužel tyto výsledky nejsou nijak překvapivé, protože Jair Bolsonaro podporuje rozšiřování zemědělské činnosti v amazonském pralese. Z toho důvodu Brazílie spíše nedodrží svůj vlastní cíl k snížení odlesňování v pralese o 3 900 kilometrů čtverečních, který si stanovila v roce 2009 s přijetím zákona o klimatických změnách.


Autor: Amélie Hrbková

prales.jpg

LEDOVEC NA MOUNT EVERESTU SE ZMENŠUJE

​Na vrcholu Mount Everestu se teplota postupně zvyšuje. V průběhu 30 let se teplota zvýšila o jeden stupeň, což se zdá málo, ale doopravdy má tato změna velké důsledky. Rozloha ledovce na vrcholu Mount Everestu se ztenčuje o 100 metrů ročně. V roce 1962 ledovec měl celkově 440 kilometrů čtverečních, dnes má ale ledovec 419 kilometrů čtverečních, což je o 21 kilometrů čtverečních méně. Podle badatele Owena Kinga – se ledovec ve výškách nad 6 000 metrů nad mořem postupně zmenšuje. Francouzský deník Le Monde také uvedl, že oteplování na vrcholu nejvyšší hory může lidem usnadnit jejich výstup. Podle deníku – by zvýšení teploty způsobilo také zvýšení atmosférického tlaku, což by pomohlo průzkumníkům vystoupat Mount Everest bez kyslíku.

Autor: Amélie Hrbková

ledovec.jpg

POKLES POČTŮ BÍLÝCH ŽRALOKŮ NA JIHOAFRICKÉM POBŘEŽÍ

V posledních letech rapidně klesl počet bílých žraloků na jihoafrickém pobřeží. Podle agentury AFP – by pokles bílých žraloků mohl být příčinou výskytu kosatek dravých. Na tuto domněnku existují důkazy, které poukazují na vztah mezi výskytem kosatek dravých a poklesem počtu bílých žraloků. Důkaz poukazuje na to, že kdy se vyskytly na specifickém místě kosatky, tak na stejném místě poklesl ve stejnou dobu počet žraloků. Pokles žraloků, podle některých zdrojů, byl způsoben lovem těchto zvířat, to je způsobeno neblahými dopady cestovního ruchu a turistikou, která láká k jejich lovu. V Jižní Africe je tento lov velmi populární, navzdory alarmujícím číslům, která vypovídají 

o 14% ohrožených druhů. Nepomohl k tomu ani program na jejich ochranu, který byl v Jižní Africe zaveden.


Autor: Amélie Hrbková

žralok.jpg
Zprávy: Služby

Zdroj: (truly, YouTube)

Zprávy: Video

ODCHYT DIVOKÉ VLČICE NA ŠUMAVĚ

Vědcům z České zemědělské univerzity a odborníkům ze Šumavského parku se dnes poprvé podařilo odchytit vlčici, které poté nasadili telemetrický obojek, aby mohli přesněji sledovat a zkoumat život vlků. 
Odchyt této tříleté divoké šelmy, která váží okolo 30 kilogramů, nebyl vůbec lehkou záležitostí. Toto mimořádné odchycení bylo plánováno několik měsíců a provedení trvalo přibližně stejně dlouhou dobu. Na vlčici bylo nachystáno několik pastí, které byly celou dobu pod dohledem sledovacích zařízení. Součástí této akce bylo několik vědeckých skupin z EU, USA i Kanady, které pomáhaly s přípravami a poté se účastnili zdatní a zkušení veterinární lékaři Lukáš Pavlíček a Hana Horáková. Po tomto náročném odchytu vlčice byla šelma uspána a byl jí nasazen telemetrický obojek. Vlčici byl také odebrán genetický materiál, byla změřená a zvážená, a nakonec byla zdravá vlčice propuštěna do bezpečného prostředí – Šumavské přírody. 
Autor: Viktorie Janebová

Obrázek1.png
Zprávy: Služby
bottom of page