top of page
Obrázek1.jpg

SUCHO NEJEN NA POUŠTI ANEB. AFRIKA V KLIMATICKÉ KRIZI

Sucho nejen na poušti aneb. Afrika v klimatické krizi: Welcome

Všichni jsme již seznámeni s globální klimatickou situací a mnoha nebezpečími, jež hrozí za předpokladů, že se krize bude dále rozšiřovat a zhoršovat. Ale média se v současnosti zabývají více průběhem klimatické změny v západním světě, a povědomí o částech světa jako je Afrika je minimální. Jak zareagovala její půda a podnebí na oteplování a větší suchost a jaký dopad má toto vše na lidi?


Africké reporty o klimatické změně hovoří o zvyšující se teplotě jak na západě, tak na jihu, a všudypřítomném úbytku deště, na kterém byla většina africké populace silně závislá. Například v Keni se více jak polovina obyvatel upíná na čistě přírodní zdroje, které s postupem času drasticky ubývají. Krize již dosáhla i k násilným řešením ze strany lidí, kteří vedou souboje o vodu či zdravý a životaschopný dobytek. Afrika se zdá být pod tlakem, řešící problémy jako růst populace a neschopnost se o ní postarat, erozi a degradaci půdy, pytláctví, vykrádání osad a obsazování cizích vodních zdrojů napříč vesnicemi. Růst cen za potravu a úbytek vody způsoben náhlým oteplováním krajiny jen přidává na těžkosti každodenního života. Lidé spoléhají na období deště, jejichž intervaly se ale s postupem času krátí, a tímto i ztrácí místa, kde napást dobytek či pěstovat jídlo. Krávy a kozy jsou oproti těm evropským značně hubenější a zanedbanější. Vychrtlou zvěř, prahnoucí po vodě je pak možné použít už jen jako zdroj krve, kterou jejich majitelé pijí v krajních situacích pro doplnění tekutin a živin.


Okolnosti dovedly velké skupiny lidí, až dokonce i celé osady k pohybu, zoufale hledající jakýkoliv zdroj vody či úrodné půdy. Rostoucí porodnost a nedostupnost kvalitní antikoncepce znamená, že zemědělství již není schopné živit nové přírůstky, u kterých se značně zvýšila úmrtnost. Tento problém se snaží alespoň částečně řešit organizace jako UNICEF, dodávající pomoc rodinám a dětem, na kterých se podepsala degradace půdy a jsou nyní značně podvyživeni či neschopni se dožít vyššího věku vzhledem k nedostatku živin v jejich tělech. Dětí bojujících o život jsou momentálně v Africe milióny.


Zatímco v Evropě jsme zvyklí na prvotřídní zdravotní péči a dostatek jídla a pití, stejně jako dostupnost střechy nad hlavou, Afrika s těmito problémy bojuje. Nejen, že se jejich dobytek a domácí zvířectvo potýká s nemocemi způsobenými špatnou kvalitou půdy a nedostatkem péče, ale také se ztrácejí zdroje života, za kterými je nespočet Afričanů nucen putovat i několik dní. Nemocných přibývá, jídla ubývá a tamější lidé nemají síly na to tuto krizi sami vyřešit. Je čas, abychom se zamysleli nad tím, jak naším určitým komfortem můžeme brát zdroje života jiným. Šetřete vodu, recyklujte, omezte plýtvání jídla; velké změny začínají u malých věcí.

Autor: Magdaléna Černíková

Sucho nejen na poušti aneb. Afrika v klimatické krizi: About
Obrázek3.jpg
Sucho nejen na poušti aneb. Afrika v klimatické krizi: Obrázek
bottom of page